Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода

15.11.2015.

Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода

У сарадњи са Паркинг сервисом, Ауто мото савез Србије данас је испред Скупштине града под слоганом „Сети ме се” обележио Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода. Тим поводом,  присутнима су се обратили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, градски менаџер Горан Весић, председник АМСС Мирко Бутулија и генерални секретар АМСС Предраг Ђурђев.

Сви учесници имали су прилике да се демонстрацијама и симулацијама саобраћајних удеса увере у неопходност безбедне и сигурне вожње као и потребу техничке исправности возила.

Обележавање Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода је прилика да се подсетимо на одговорност и скренемо пажњу јавности на саобраћајне незгоде, последице саобраћајних незгода, трошкове услед саобраћајних незгода, као и на мере које се морају заједнички предузети да би се оне спречиле, истакао је министар Александар Вулин.

Имајући у виду да се озбиљни ефекти могу постићи само ангажовањем друштва у целини и подизањем свести о значају безбедности саобраћаја, Ауто мото савез Србије као друштвено-одговорна организација покренуо је иницијативу да и ове године обележи Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода, чиме се шаље јасна порука о важности бављења темом безбедности саобраћаја. Иза сваке жртве остала је једна породица, а свака жртва део је наше породице. То нас обавезује на акцију, нагласио је председник АМСС Мирко Бутулија и додао да ће АМСС иницирати сарадњу државних институција и невладиних организација, како би се у наредном периоду уочиле и санирале црне тачке на путевима у Србији.

Градски менаџер Горан Весић и генерални секретар АМСС Предраг Ђурђев истакли су да све активности овог 15. новембра имају за циљ да читаво друштво, институције, организације и појединце, подсете колико губимо са сваком жртвом саобраћајне несреће и колико је важно да се то спречи.

Градски менаџер Горан Весић подсетио је да је у саобраћају потребан само делић секунде како би се угрозио свој или туђи живот.

– Приоритет Града Београда решавање црних тачака испред школа јер када смо дошли на власт затекли смо више од две стотине таквих, критичних места. Током прошле године регулисали смо 49 црних тачака, а ове године ћемо урадити још 40. То уједно значи да ће деца испред школа бити много безбеднија и биће отклоњена опасност од њиховог повређивања. Такође постављањем лежећих полицајаца и други препрека успоравамо саобраћај испред школа, а то чинимо и увођењем успорених зона саобраћаја како бисмо возаче подсетили да буду максимално опрезни. Такође, у сарадњи са МУП-ом обезбедили смо десет саобраћајних камера за контролу брзине које ће бити постављене на Ибарској магистрали и другим деловима града. Ибарска магистрала је посебно критична и тамо ће бити постављено пет камера, што ће возаче натерати да буду опрезнији, док ће преосталих пет камера бити постављено у граду. У име Скупштине града позивам све возаче да поштују саобраћајне прописе како бисмо сачували животе и имовину свих нас – рекао је Весић, подсетивши да је Град Београд као новитет увео и концепт бициклистичко-пешачке улице, а прва таква улица биће Улица књегиње Зорке.

Годишње од саобраћајних незгода у свету погине 1,25 милиона људи и саобраћајне незгоде су водећи узрок смрти младих између 15 и 29 година. Половину погинулих чине пешаци и возачи бицикала и мотоцикала. У току прошле године у Србији догодило се више од 35.000 саобраћајних незгода, у којима је погинуло 536 људи, а повређено близу 18.000.

[gallery columns="4" ids="21733,21734,21735,21732"]